Performanso atskaitos taškas – asmeninis menininko pasakojimas apie 1994 m. lapkričio 24 d. studentų demonstraciją prie Portugalijos parlamento Lisabonoje. Prasidėjusi kaip 1000 studentų susibūrimas, dėl policijos brutalumo demonstracija virto plataus masto protestais, kuriuose dalyvavo 20 tūkst. žmonių visoje šalyje. Ši demonstracija yra žiauriausias įvykis nuo 1974 m., kai Portugalijoje žlugo fašistinis režimas.

Pasitelkiant paprastą ir šiltą dviejų žmonių apsikabinimo aktą, performanse žiūrovai švelniai vedami per įvairius distopinius scenarijus. Kūrinyje atskleidžiamas vieno žmogaus trapumas ir jo galia didesnių kolektyvinių iššūkių kontekste, atkreipiant dėmesį į žmogiškojo prisilietimo bei paprasto rūpesčio svarbą.

Pedro Barateiro (g. 1979 m. Lisabonoje) kūryboje dirba su įvairiomis medijomis, įskaitant piešimą, skulptūrą, kiną, performansą ir rašymą, daugiausia dėmesio skirdamas Vakarų kultūros binarinių naratyvų dekonstrukcijai. Menininkas yra surengęs personalines parodas „Kunsthalle Basel“, Bazelyje; „Serralves Museu de Arte Contemporânea“, Porte, Portugalijoje; „CRAC Alsace“, Altkirše, Prancūzijoje; „Kohta“, Helsinkiyje; „Rialto6“, Lisabonoje; „Netwerk Aalst“, Alste, Belgijoje; „Kunsthalle Lissabon“, Lisabonoje; „REDCAT“, Los Andžele, JAV; „Museu Coleção Berardo“, Lisabonoje; „Pavilhão Branco – Museu da Cidade“, Lisabonoje; „Basement Roma“, Romoje; ir „Lumiar Cité“, Lisabonoje. P. Barateiro taip pat yra dalyvavęs svarbiose grupinėse parodose, tarp jų – 13-oji Šardžos bienalė, 29-oji San Paulo bienalė, 16-oji Sidnėjaus bienalė ir 5-oji Berlyno bienalė.

Jo performansai buvo pristatyti „Centre Pompidou“, Paryžiuje; „Théâtre de la Ville de Paris“; „L‘école nationale supérieure des beaux-arts – ENSBA“, Paryžiuje; „Fondation Pernod Ricard“, Paryžiuje; „ZHdK“, Ciuriche; „Teatro D. Maria II“, Lisabonoje; „Teatro São Luiz, Lisabonoje; „Teatro Praga“, Lisabonoje; ir „SESC Pompéia“ bei „Centro Cultural São Paulo“ San Paule, Brazilijoje. Nuo 2017 m. P. Barateiro organizuoja renginius ir parodas menininkų valdomoje erdvėje „Spirit Shop“. 2020 m. kartu su grupe menininkų jis inicijavo „AAVP“ – pirmąją menininkų asociaciją Portugalijoje. Menininkas yra išleidęs ir keletą knygų, tarp jų – monografija „How to Make a Mask“, išleista „Kunsthalle Lissabon“ ir „Sternberg Press“, taip pat „The Artist as Spectator“ ir „Just a Wound“, išleistos „Mousse Publishing“.

Performanso partneris

 

Video by Vytautas Tinteris

 

Nuotr. Andrej Vasilenko