Vilniaus performanso meno bienalė
Pagrindinė programa: liepos 23 d. – rugpjūčio 6 d.

Pakartok darsyk: kažkas pastatė šį miestą dykumoje. Virš jo tarsi sesuo sūpuojasi sūri jūra, sklidina šiltų srovių, atitekančių iš tolimesnių ją maitinančių jūrų. Nesvarumas ir pasverta politika. Jei parodymas, daiktus iškeliant į šviesą ir paviršių, pats savaime yra išnaudojimas, kaip gi tavo eksploatuojami vaizdai galėtų pasipriešinti tokiam grobuoniškumui? Tačiau tu ne apiplėši šį nuskendusį miestą – tu juo plauki. Suskaičiuok prieš nerdama gilyn: vienas, du, trys, keturi, penki – o dabar pirmyn.

Quinn Latimer, 2021 m.

Vilniaus performanso meno bienalė (VB23) – tai naujas tęstinis tarptautinis renginys, skirtas šiuolaikiniam performanso menui, organizuojamas Vilniaus miesto galerijos „Meno niša“ kaip oficiali Vilniaus 700 metų jubiliejaus programos dalis. Bienalės direktorė – Diana Stomienė, meno vadovė – Neringa Bumblienė.

VB23 sudaro Neringos Bumblienės kuruojama kviestinių menininkų programa ir tarptautinės žiuri – sudarytos iš Marios Arusoo, Neringos Bumblienės ir Joannos Zielińskos – atviro kvietimo būdu atrinktų menininkų kūriniai. Bienalėje bus pristatyti 18 tarptautinių ir Lietuvos menininkų performansai, iš kurių beveik pusė – nauji darbai, užsakyti ir sukurti specialiai VB23.

Pagrindinė inauguracinės bienalės tema – Vilniaus miestas, tačiau kartu ir miestas per se – kaip žmogaus sukurta ir žmonių dominuojama aplinka, kuria dalijamės su kitomis gyvybės rūšimis, kur įvairios istorijos, mitai, veiklos, interesai, troškimai bei vizijos susiduria, sugyvena ir persikloja. Miestas kaip organizmas, gimstantis, klestintis, bet ir mirštantis arba numarinamas, kaip šiuo metu vyksta visai netoli Vilniaus, Ukrainoje. Kaip dirbtinė, bet gyva struktūra; joje galioja tam tikros taisyklės, numatytos tam tikros cirkuliavimo trajektorijos, kurias vienos gyvybės formos seka, o kitos nusprendžia jų nepaisyti ir susikuria naujas. Miestas kaip matomais ir nematomais siūlais tankiai sumegztas ir įvairiomis įtampomis įkrautas tinklas. Miestas kaip platforma ir scena.

VB23 atidarymo renginys įvyko 2023 m. sausio 23 d. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, kur kaip kuruotos programos dalis buvo pristatytas naujas Emilijos Škarnulytės didelio masto kūrinys „Afotija“. Pagrindinė bienalės programa vyks 2023 m. liepos 23 d. – rugpjūčio 6 d. viešose ir pusiau viešose Vilniaus erdvėse. 

Kuruotoje programoje dalyvauja: Pedro Barateiro, Eglė Budvytytė ir Marija Olšauskaitė, Adam Christensen*, Dorota Gawęda ir Eglė Kulbokaitė, Liam Gillick ir Anton Vidokle*, „Eye Gymnastics“ (Viktorija Damerell ir Gailė Griciūtė)*, Kris Lemsalu*, Robertas Narkus* ir Emilija Škarnulytė*, savo darbą pristačiusi metų pradžioje.

Atviro kvietimo programą sudaro šių menininkų kūriniai: Teo Ala-Ruona, „BRUD“ (su Juan Pablo Villegas, Virginija Januškevičiūte, „Post Brothers“ ir kt.)*, Aleksandra Janus su Weronika Pelczyńska ir Monika Szpunar, Rūta Junevičiūtė*, Keithy Kuuspu, Jacopo Miliani, Pontus Pettersson, Justė Kostikovaitė su Laima Kreivyte ir Eileen Myles*, Julija Krivič ir Marta Romankiv su Weronika Zalewska*.

*Nauji kūriniai, užsakyti ir sukurti specialiai VB23.