Vilniaus performanso meno bienalė skelbia atvirą tarptautinį šaukimą menininkams dalyvauti 2023 metais vyksiančiame renginyje. Pirmasis ir vienintelis performanso meno festivalis sostinėje vyks Vilniaus viešosiose ir pusiau viešosiose erdvėse. Bienalė vilniečiams ir miesto svečiams pristatys pripažintų bei karjerą tik pradedančių Lietuvos ir kitų pasaulio šalių menininkų performansus.

Vilniaus performanso meno bienalė yra tęstinis tarptautinis meno renginys ir Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programos dalis. Pagrindiniai bienalės renginiai vyks 2023 m. sausio, liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Renginio organizatorius – Vilniaus šiuolaikinio meno galerija „Meno niša“, laimėjusi „Go Vilnius“ organizuotą idėjų Vilniaus jubiliejui konkursą, kurio metu atrinkti septyni unikalūs miesto vardą garsinantys projektai.

„Siekiame paversti miestą šiuolaikiška, prestižine meno performansų sostine, pakviesdami geriausius šio žanro atlikėjus, kurie sukurs unikalius Vilniaus miestui skirtus performansus. Norime telkti bendruomenę ir stiprinti emocinį ryšį su Vilniaus miestu pasitelkdami aktyvų, dažnai kūnišką, aplinką ir žiūrovą stipriai veikiantį bei įtraukiantį performanso meno žanrą,“ – pasakoja Vilniaus bienalės vadovė Diana Stomienė.

Tema – Vilniaus miestas

„Pagrindinis šios bienalės dėmesio centras ir yra miestas – Vilnius, tačiau ir miestas per se kaip žmogaus sukurta ir žmonių dominuojama aplinka, kurią dalijamės su kitomis gyvybės rūšimis, kur įvairios istorijos, mitai, veiklos, interesai, troškimai ir vizijos susiduria, sugyvena ir persikloja. Miestas kaip organizmas, kuris gimsta, klesti, bet ir miršta arba yra numarinamas. Kaip dirbtinė, bet gyva struktūra. Joje galioja tam tikros taisyklės, yra numatytos tam tikros cirkuliavimo trajektorijos, kurias vienos gyvybės formos seka, o kitos – susikuria naujas. Miestas kaip matomais ir nematomais siūlais tankiai sumegztas ir įvairiomis įtampomis įkrautas tinklas. Miestas kaip platforma ir scena“, – bienalės temą pristato jos meno vadovė Neringa Bumblienė.

Programa

Pirmasis Vilniaus bienalės pasirodymas vyks 2023 metų sausio mėnesį, per oficialų Vilniaus miesto gimtadienį. Šią svarbią datą pažymės garsios menininkės, kurios pavardę organizatoriai atskleis šį rudenį, sukurtas performansas.

Pagrindinė Vilniaus bienalės programa vyks 2023 metų liepos-rugpjūčio mėnesiais. Iš viso bienalėje bus pristatyta 25-40 performanso pasirodymų, iš įvairių perspektyvų ir savitais būdais analizuosiančių ir atliepsiančių bienalės temą. Renginio programą sudarys bienalės meno vadovės N. Bumblienės kuruota dalis ir konkursinė programa, pristatysianti atviro šaukimo būdu tarptautinės žiuri atrinktus Lietuvos ir užsienio menininkų kūrinius.

„Džiaugiuosi, kad Vilniuje kuriamas dar vienas didelis ir ambicingas šiuolaikinio meno projektas. Jaučiuosi dėkinga ir pagerbta jo organizatorių man suteiktu pasitikėjimu. Stengsiuosi, kad tai būtų renginys, jautriai atliepiantis šiandienio pasaulio realijas ir iššūkius ir suteikiantis miestui papildomos spalvos ir dinamikos. Tikiuosi, visi vienaip ar kitaip tapsime jo dalimi“, – sako N. Bumblienė.

Atviras šaukimas

Konkursinėje Vilniaus performanso meno bienalės programoje kviečiami dalyvauti visi menininkai, kandidatų neapribojant amžiaus, šalies ar kitais kriterijais. Kviečiame siūlyti tiek naujus, tiek anksčiau sukurtus Vilniuje dar nerodytus performansus, vienaip ar kitaip atliepiančius bienalės temą.

Andrej Vasilenko nuotr.

Menininkų darbus vertins ir į Bienalės programą atrinks tarptautinė vertinimo komisija, kurią sudaro Estijos šiuolaikinio meno centro vadovė, kuratorė ir daugiametė Estijos nacionalinio paviljono Venecijos meno bienalėje komisarė Maria Arusoo, meno istorikė, rašytoja ir performanso meno kuratorė, šiuo metu dirbanti vyresniąja kuratore Antverpeno šiuolaikinio meno muziejuje „M HKA“ Belgijoje, Joanna Zielińska ir Vilniaus bienalės programos meno vadovė, šių metų Lietuvos nacionalinio paviljono Venecijos meno bienalėje kuratorė Neringa Bumblienė.

Kūriniams parengti ir pristatyti bienalėje jos komanda suteiks kuratorinę ir gamybinę pagalbą – diskutuojant su kiekvienu atrinktu menininku ar menininkų kolektyvu bus siekiama gauti kūrinio įgyvendinimui reikalingų žmogiškųjų ir finansinių resursų. Iš viso bus atrinkta 10-15 kūrinių, kurie bus pristatyti bienalės 2023 m. liepos programoje. 

Paraiškas prašome atsiųsti iki rugpjūčio 16 d. Atrinkti dalyviai bus paskelbti iki rugsėjo 5 d. 

Daugiau informacijos apie paraiškas rasite skiltyje Vilniusbiennial.com/lt/paraiskos/

Programos įgyvendinimą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija ir Lietuvos Kultūros taryba