Sekmadienį prasidėjo Vilniaus 700 metų jubiliejui skirta pirmoji Vilniaus performanso meno bienalė. Bienalės akcentas – vakar Lietuvos geležinkelių traukinių remonto depo Grįžračio lauko teritorijoje gausiai susitikusiai publikai pristatyta tarptautiniu mastu pripažintų menininkų Liamo Gillicko ir Antono Vidokle performanso „Kelrodė šviesa. 2 dalis“ premjera.

Sėkmingas atidarymas

Vilniaus performanso meno bienalę (VB23) sekmadienį „Menų spaustuvėje“ atidarė pernai pagrindinėje Venecijos meno bienalės parodoje dalyvavusių menininkių Eglės Budvytytės ir Marijos Olšauskaitės performansas „Song Sing Soil“. Tą pačią dieną lankytojai buvo pakviesti į erdvę priešais Pamėnkalnio galeriją, kur buvo galima išvysti menininkės, poetės ir meno kritikės Laimos Kreivytės ir poečių, rašytojų Eileen Myles (asmenvardžiai jie / jos) kartu su kuratore Juste Kostikovaite sukurtą performansų seriją „Gimbutas Street Band“.

Liamo Gillicko ir Antono Vidokle performanso „Kelrodė šviesa. 2 dalis“. Andrej Vasilenko nuotr.

Bienalės akcentas – traukinių depo teritorijoje

Antradienio vakarą gausus lankytojų būrys susirinko į neįprastą lokaciją – Lietuvos geležinkelių traukinių remonto depo Grįžračio lauko teritoriją, kurioje įvyko tarptautiniu mastu pripažintų menininkų Liamo Gillicko ir lietuviškų šaknų turinčio Antono Vidokle performanso „Kelrodė šviesa. 2 dalis“ premjera. Šis performansas – vienas iš svarbiausių pagrindinės VB23 programos akcentų.

Menininkų įkvėpimo šaltiniu čia tampa nepriklausomybės dainos, sukurtos ir skambėjusios įvairiose pasaulio vietose nuo septintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio iki šių dienų, ir Vilniaus televizijos bokštas – dėl savo išskirtinės reikšmės šalies istorijoje ir dominuojančios vertikalės sostinės urbanistiniame peizaže. Šis performansas kartu yra ir filmavimo aikštelė, o Vilniaus traukinių grįžračio teritorija pasirinkta kaip kinematografiška aplinka, čia tampanti televizijos bokšto besisukančio restorano dubleriu. Ši pasirodymas Vilniuje buvo filmuojamas ir iš įrašytos medžiagos vėliau kuriamas filmas.

Liamo Gillicko ir Antono Vidokle performanso „Kelrodė šviesa. 2 dalis“. Andrej Vasilenko nuotr.

Ką dar pamatysite Vilniaus performanso meno bienalėje?

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre liepos 25 d. vakarą vyks Šveicarijos performanso meno apdovanojimą laimėjusių, šiais metais pagrindiniam Šveicarijos meno prizui nominuotų Bazelyje gyvenančių menininkių Dorotos Gawędos ir Eglės Kulbokaitės performansas „-lalia“. Liepos 26 d. vakarą žymus portugalų menininkas Pedro Barateiro pakvies į Nacionalinę dailės galeriją, kurioje vyks jo performansas „Mano kūnas, šis popierius, ta ugnis“.

Kai kurie performansai vyks viešose miesto erdvėse po atviru dangumi. Liepos 28 d. prie Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro fontano vyks švedų menininko ir choreografo Pontuso Petterssono performansas „Katės praktika“, o naujai įrengtame Vingrių šaltinių skvere liepos 28 d. savo naujausią performansą „Damaskas, Kopenhaga, erotinių prekių parduotuvė“ atliks britų tarpdisciplininis menininkas Adamas Christensenas. Unikalią progą apmąstyti miesto istoriją naujai pasiūlys lenkių menininkių trio – Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska ir Monika Szpunar, kurių performansas „Tebestovinti“ liepos 29 d. vyks šalia Piromonto Senųjų žydų kapinių vietos (prie Vilniaus sporto rūmų).

Viename įspūdingiausių požeminių Vilniaus statinių – Liepkalnio vandens saugykloje – rugpjūčio 2 ir 3 dienomis vyks eksperimentinės muzikos ir performanso dueto „Eye Gymnastics“ (Viktorija Damerell ir Gailė Griciūtė) performansas „Apie ką svajoja betonas?“, į kurį lankytojai turės įsigyti bilietus. Į vandeniui skirtas struktūras atsigręžia ir kita bienalės menininkė – 2019 m. Venecijos meno bienalėje Estijai atstovavusi Kris Lemsalu, savo performansą „Geismo šventė“ rugpjūčio 5 d. pristatysianti Lazdynų baseine. Rugpjūčio 1–2 dienomis VB23 žiūrovus pakvies apsilankyti Kalvarijų turguje, kuriame vyks Ukrainos karo krizę reflektuojantis ukrainiečių ir lenkų menininkių trio Yulios Krivich, Martos Romankiv ir Weronikos Zalewskos performansas „Kiosk Kłącza (Krizės kioskas)“.

Net du performansai liepos 31 ir rugpjūčio 1 dienomis vyks „Tech Zity Vilnius“ technologijų miestelyje: su queer tematika dirbančio suomių menininko Teo Ala-Ruonos performansas „Enter Exude“ ir šiuolaikinio fizinio teatro kūrėjos, estės Keithy Kuuspu performansas „Netikras krytis“. Pernai Venecijos meno bienalėje Lietuvai atstovavusio menininko Roberto Narkaus performansas „Egghorsecizmus“ rugpjūčio 4 d. vyks CORE verslo centro skvere.

Gausią pirmosios Vilniaus performanso meno bienalės programą rugpjūčio 6 d. saulėlydžio metu – 22 val. – Vilniaus Bernardinų sodo teniso aikštyne uždarys italų kūrėjo Jacopo Miliani performansas „Mėtant kamuoliukus naktį“.

Eglės Budvytytės ir Marijos Olšauskaitės performansas „Song Sing Soil“. Andrej Vasilenko nuotr.

Dvi savaites vykstanti programa

Vilniaus performanso meno bienalė (VB23) – tai naujas tęstinis tarptautinis renginys, skirtas šiuolaikiniam performanso menui ir organizuojamas Vilniaus miesto galerijos „Meno niša“ kaip oficiali Vilniaus 700 metų jubiliejui skirtos programos dalis. Bienalės vadovė – Diana Stomienė, meno vadovė Neringa Bumblienė. Švenčiant sostinės gimtadienį, neatsitiktinai pasirinkta ir pagrindinė inauguracinės bienalės tema – Vilnius, tačiau ir miestas per se – kaip žmogaus sukurta ir žmonių dominuojama aplinka, kuria dalijamės su kitomis gyvybės rūšimis, kur įvairios istorijos, mitai, veiklos, interesai, troškimai bei vizijos susiduria, sugyvena ir persikloja.

Net dvi savaites, iki rugpjūčio 6 dienos, vyksianti bienalė vilniečiams ir Vilniaus miesto svečiams pristato 38 menininkus, iš viso surengsiančius 31 pasirodymą net 17-oje skirtingų Vilniaus lokacijų. Beveik visi bienalės renginiai laisvai prieinami ir nemokami.

Jubiliejinę Vilniaus gimtadieno programą inicijavo Vilniaus miesto savivaldybė ir kuruoja oficiali Vilniaus miesto verslo ir turizmo plėtros agentūra „Go Vilnius“. VB23 finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos Respublikos vyriausybės kanceliarija ir Lietuvos kultūros taryba. Pagrindinis partneris – „JCDecaux Lietuva“.