Performanso garso takelį rasite čia.

„Tebestovinti“ – tai įvietinta gyva skulptūra, kuria kūnas tyrinėjamas kaip atminties laiko mašina miesto erdvėse ir kuria siekiama skatinti empatiją bei rūpestį istorijos pėdsakams. Atskiri kūnai su savo socialinėmis, lyties ir politinėmis savybėmis tampa universalaus pasakojimo priemone, naudojama atminties (ar jos stygiaus) vietoje. Kai kurios kūrinio dalys primena istorinę Izraelio choreografės Noa Eshkol choreografiją ir jos 1953 m. darbą, skirtą Varšuvos geto sukilimo 10-osioms metinėms paminėti. Vilniuje šis performansas vyks senųjų žydų kapinių Šnipiškėse pakraštyje. Dėl daugiasluoksnės šios vietos istorijos dirbti jos kaimynystėje tampa painu ir sudėtinga. Lydimas savarankiško internetinio garso įrašo, performansas „Tebestovinti“ suteikia erdvę dalytis asmeninėmis istorijomis ir faktais apie kūrinio atlikimo vietą, sykiu svarstant, kaip rūpintis praeitimi.

Dr. Aleksandra (Ola) Janus (g. 1986 m. Krokuvoje, Lenkijoje) – Krokuvos Jogailos universiteto antropologijos mokslų daktarė, aktyvistė ir tyrėja, taip pat daugybės kultūros bei meno projektų ir darbo grupių iniciatorė, mokslinių straipsnių bei publikacijų autorė. Savo akademinėje veikloje daugiausia dėmesio skiria Holokaustui, tyrinėja atminties kultūras ir institucijų vaidmenį diskursų apie praeitį institucionalizavimo procese. Dr. A. Janus yra pamirštų Holokausto aukų laidojimo vietų Lenkijoje paieškos, žymėjimo ir atminimo įamžinimo fondo „Zapomniane Foundation“ pirmininkė. Ji taip pat glaudžiai bendradarbiauja su Jogailos universiteto Atminties kultūrų tyrimų centru ir yra knygų serijos „Exhibiting Theory“ leidybos tarybos narė.

Weronika Pelczyńska (g. 1985 m. Varšuvoje, Lenkijoje) – Lenkijoje gyvenanti choreografė, šokėja ir performanso menininkė, baigusi Zalcburgo eksperimentinę šiuolaikinio šokio akademiją „SEAD“, Varšuvos technologijos universitetą ir Varšuvos universiteto Lenkų kultūros institutą. W. Pelczyńska yra gavusi daugybę stipendijų, tarp jų – „DanceWEB 2013“, „Carte Blanche 2013 Modul Dance“ ir „Alternative Dance Academy“ 2017 m. ir 2019 m. Kaip šokėja ir performanso menininkė ji yra bendradarbiavusi su žymiais tarptautiniais choreografais iš Lenkijos, Vokietijos, Austrijos, Austrijos, Prancūzijos ir Kroatijos, tarp jų – su Matejumi Kejžaru, Davis Freemanu, Maria Stokłosa, Stephanie Thiersch, Jozefu Frucku, Linda Kapetanea, Johannesu Wielandu, Rafaële Giovanola, Anna Nowicka ir Benu J. Riepe.

Monika Szpunar (g. 1993 m. Krokuvoje, Lenkijoje) – tarptautinė šokio ir performanso menininkė bei choreografė, daugiausia dirbanti Lenkijoje ir Jungtinėje Karalystėje. Ji mokėsi „ACTS/École de danse contemporaine“ Paryžiuje, Londono šiuolaikinio šokio mokykloje ir „Unicamp“ universitete Kampinase, Brazilijoje. M. Szpunar choreografinė patirtis apima įvairias sritis – nuo „juodųjų dėžių“ performansams kūrimo, judesio režisierės darbo teatro ir kino spektakliuose iki įvietintų ir lauko performansų kūrimo. Dažnai dirbdama kolektyvuose ir tarpdisciplininėje aplinkoje, ji tyrinėja nehierarchinius bendradarbiavimo ir kūrybos metodus. Menininkė yra viena iš grupės „THEBANDTHATDANCES“ (anksčiau – „The Yonis“) įkūrėjų, alternatyvaus džiazo grupės „Robert Diabeł“ narė, seserystės praktikos (lenk. praktyki siostrzeństwa) choreografinės iniciatyvos dalyvė ir Krokuvos choreografijos centro „Kūno laboratorija“ (lenk. Laboratorium Ciała) narė. Naujausi jos meniniai darbai – performansas apie Ursulos von Rydignsvard skulptūras Krokuvos nacionaliniame muziejuje „Three sculptures/bodies“ (2022 m.), šokio protestas „Tanecznie I Solidarnie“ (2020 m.) ir apdovanojimų pelnęs trumpametražis šokio filmas „100 m“ (2022 m.).

Kūrybinė komanda
Koncepcija: Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska
Atlikėjos: Monika Szpunar, Weronika Pelczyńska
Įgarsinimas: Irmina Liškauskaitė, Aleksandra Janus
Garso realizacija ir produkcija: Aleksander Żurowski
Produkcija: „FestivALT“, Krokuva
Premjera: 2020 m. spalio 3 d., buvusios Plašovo koncentracijos stovyklos žaliojoje zonoje, Krokuva, Lenkija

Performanso rėmėjas

Video by Vytautas Tinteris

 

Nuotr. Andrej Vasilenko