Kadaise demoniškoji Poludnica pasirodydavo lauko darbininkams, viliodama juos užmegzti apgaulingą pokalbį. Ši legendinė, iš slavų folkloro pasiskolinta figūra veikia kaip ekologiniais ir socialiniais neramumais įkrauta mūsų laikų nerimo metafora. Įtampoje tarp teksto, vaizdo ir jų skaitmeninio antrininko kuriama archajiška ir sykiu futuristinė aplinka. 

Performansas plėtojamas kaip hibridinis pasakojimas, kruopščiai ištrinantis numanomas poliškas dichotomijas – tarp subjekto ir aplinkos, gamtos ir technologijų, realaus ir virtualaus pasaulių. Performanso „-lalia“ vyksmo vieta padalyta į dvi: jis atliekamas teatro fojė, veiksmą tiesiogiai transliuojant scenoje. Taip apverčiama įprasta scenos ir foje hierarchinė struktūra, o žiūrovai niekuomet negali patirti performanso visumos, užčiuopiant tik gyvo veiksmo ir jo virtualaus dublerio fragmentus.

Dorota Gawęda (g. 1986 m. Liubline, Lenkijoje) ir Eglė Kulbokaitė (g. 1987 m. Kaune, Lietuvoje) – Bazelyje, Šveicarijoje gyvenantis menininkių duetas, dirbantis su daugialypiais performansais, tapybos ir skulptūros darbais, kvapais bei vaizdo instaliacijomis – kūriniais, kuriuose kalba suyra, o vienas žanras virsta keliais. Abi menininkės 2012 m. baigė Karališkąjį meno koledžą Londone ir yra „YOUNG GIRL READING GROUP“ („Jaunų merginų skaitymo grupė“) (2013–2021 m.) įkūrėjos. Paskleisdamos skirtingas žinių sankaupas erdvėje ir laike, D. Gawęda ir E. Kulbokaitė plėtoja tyrimais grįstas meno praktikas, kuriose susipina iš pažiūros skirtingos ekologijos ir technologijų, mokslo ir magijos, nežmogiškojo intelekto ir laisvai plintančių spekuliacijų sritys.

Kūrėjos yra dalyvavusios parodose „Centre Pompidou“, Paryžiuje; „Mainz Kunsthalle“, Maince; „EPFL Pavilions“, Lozanoje; „ar/ge Kunst“, Bolzane; „Shedhalle“, Ciuriche; „Kunstraum Niederoesterreich, Vienoje; „Centre Culturel Suisse, Paryžiuje; „Kunstverein“ Hamburge; „Istituto Svizzero“, Palerme ir Milane; „Kunstverein“ Leipcige; Šveicarijos institute, Niujorke; „Julia Stoschek collection“, Diuseldorfe; „Fri Art – Kunsthalle“ Fribūre; „Futura“, Prahoje; „Lafayette Anticipations“, Paryžiuje; „Palais de Tokyo, Paryžiuje; „Cell Project Space“, Londone; 6-ojoje Atėnų bienalėje; „Kunsthalle Basel“, Bazelyje; ICA, Londone; MoMA, Varšuvoje; Berlyno 9-ojoje bienalėje; MaM, Paryžiuje ir kt. Jiedvi laimėjo 2022 m. „Allegro Artist Prize“ apdovanojimą, 2022 m. dalyvavo „CERN Collide Residency“ rezidencijoje, o 2021 m. tapo Šveicarijos performanso meno apdovanojimo laureatėmis.

Kūrybinė komanda
Atlikėja: Giulia Treminio
Šukuosenos ir makiažas: Edvinas Mikulskis
Originali muzika: Bill Kouligas
Garso dizainas: Haraldur Thrastarson
Kostiumai: „Situationist“
Balso aktoriai: Justyna Chaberek, Niklas Draeger, Leila Hassan, Oskar Pawełko

Performanso partneris

Video by Vytautas Tinteris

 

Nuotr. Andrej Vasilenko