Performansą „Mėtant kamuoliukus naktį“ įkvėpė 1913 m. kompozitoriaus Claude‘o Debussy baletas „Jeux“ („Žaidimai“), parašytas Paryžiuje įsikūrusiam Sergejaus Diagilevo baleto trupei „Ballets Russes“ (daug keliavusiam aplink pasaulį, bet taip niekada ir nepasirodžiusiam Rusijoje), o jo choreografiją sukūrė Kijeve gimęs baleto šokėjas ir choreografas Vaclavas Nežinskis. Spektaklio „Jeux“ siužetas paprastas: trys asmenys žaidžia tenisą per pilnatį, pameta kamuoliuką ir eina jo ieškoti, tačiau spektaklį nuo pat pradžių gaubė nežinomybė ir paslaptis. Iš pradžių šis kūrinys turėjo tapti pirmuoju homoseksualių vyrų baletu, tačiau vietoj to Nežinskis pasirinko dvi šokėjas moteris. Kompozitorius Debussy komplikavo reikalus pareikalaudamas dvigubo honoraro ir sukurdamas sudėtingą partitūrą. Remdamasis negausiais Sergėjaus Diagilevo, Vaclavo Nežinskio ir Claude‘o Debussy susirašinėjimais ir įkvėptas išlikusių parengiamųjų piešinių bei nuotraukų, kuriose matyti pozas iš žurnalų primenantys kūno judesiai, J. Miliani atkuria baletą pasitelkdamas „vogue“ – XX a. devintajame dešimtmetyje Harlemo juodaodžių bei lotynų amerikiečių queer bendruomenės sukurtą šokio rūšį, kuriai būdingi žurnalų pozas primenantys judesiai, o pavadinimas nurodo į garsųjį to paties pavadinimo mados žurnalą. J. Miliani performansas po atviru dangumi, atliekamas naktį teniso aikštyne, atiduoda duoklę originaliam baletui, atskleisdamas bendras takumo ir jaunystės galios temas.

Jacopo Miliani (g. 1979 m. Florencijoje, Italijoje) – Milane gyvenantis vizualiųjų menų kūrėjas. Jo praktikoje performansas nagrinėjamas kaip išplėsta metodologija, kuria siekiama ištirti kalbos ir kūno sąsajas. Menininkas yra seksualumui ir kalbai skirto nepriklausomo leidybos projekto „Self Pleasure Publishing“ įkūrėjas. J. Miliani yra bendradarbiavęs su daugybe skirtingų atlikėjų, tarp jų Jacopo Jenna, Antonio Torres, divaD, Benjaminu Milanu, Mathieu LaDurée ir Eve Stainton, o jo paties projektuose yra dalyvavę įvairių sričių profesionalai, įskaitant kino režisierių Dario Argento, mados prekės ženklo „Boboutic“ dizainerius ir muzikos prodiuserį Jean-Louis Hutha.
J. Miliani darbai pristatyti personalinėse ir grupinėse parodose tokiose institucijose kaip „GAMeC“, Bergamas, Italija (2019 m.), „Centro Pecci“, Prato, Italija (2019 m.), „Galeria Rosa Santos“, Valensija, Ispanija (2018 m.), „Palais de Tokyo“, Paryžius (2017 m.), „David Roberts Art Foundation“, Londonas (2017 m.), „Kunsthalle Lissabon“, Lisabona (2016 m.), „ICA“, Londonas (2015 m.), „Studio Dabbeni“, Luganas, Šveicarija (2015 m.) ir „Madre Museum“, Neapolis, Italija (2011 m.). 2021 m. kūrėjas taip pat režisavo filmą „La discoteca“, laimėjusį 8-ąjį Italijos tarybos konkursą.

Atlikėjai: Giorgia Oliverio, Kenneth Ifameh, Mathieu Mendy, Samuel Atzori.

Performanso partneriai:

Video by Vytautas Tinteris

 

Nuotr. Mariaus Žičiaus