„Gimbutas Street Band“ (angl. „Gimbutienės gatvės muzikantų grupė“) – tai bendras poetinis ir muzikinis performansas bei instaliacija languose, sukurti poečių, rašytojų Eileen Myles (asmenvardžiai jie / jos), kuratorės Justės Kostikovaitės ir menininkės, poetės bei meno kritikės Laimos Kreivytės. Kūrinys sumanytas kaip įsivaizduojamas pokalbis su a.a. lietuvių archeologe ir antropologe Marija Gimbutiene, žinoma dėl savo teorijos apie taikią, egalitarinę, gamtą gerbiančią matristinę neolitinės Europos visuomenę, egzistavusią prieš patriarchalines indoeuropiečių karių visuomenes, vis dar dominuojančias mūsų vizijas apie praeitį ir tebeveikiančias dabartį. Performansu siekiama laikinai užimti viešąją erdvę ir pakeisti esamą gatvės pavadinimą iš Jogailos – Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos-Lietuvos karaliaus, 1387 m. pakrikštijusio Lietuvą ir taip pabaigusio pagonybės erą – į Gimbutienės, taip pagerbiant šią feminizmo ikoną ir mokslininkę, savo gyvenimą pradėjusią ir dalį svarbiausių vaikystės metų praleidusią viename iš šios gatvės pastatų. „Gimbutas Street Band“ destabilizuos nuspėjamai įlytintą urbanistinę Vilniaus gatvių ženklinimo sistemą. Performansu bus mėginama prisišaukti ir pačios Marijos Gimbutienės dvasią, apraudoti ir trikdyti kasdienį pėsčiųjų eismą, taip sukuriant ryškų komedinį feministinį spektaklį apie bent trumpam pagerėjusią istorinę ir įsisenėjusią patriarchalinę Vilniaus urbanistinę būklę.

Laima Kreivytė (g. 1972 m. Vilniuje) – Vilniuje gyvenanti tarpdisciplininė menininkė, kuratorė ir rašytoja, viena iš queer feministinio menininkių kolektyvo „Cooltūristės“ įkūrėjų. L. Kreivytė yra išleidusi dvi poezijos knygas – „Sapfo skai(s)tykla“ (2013) ir „Artumo aritmetika“ (2019), taip pat parengė knygas apie menininkus Mariją Teresę Rožanskaitę, Jurgą Barilaitę ir Kęstutį Zapkų. Ji kuravo daugybę parodų Lietuvoje ir užsienyje, tarp jų – „Baltijos mitologija“ 3-ojoje Prahos bienalėje (2007), Lietuvos paviljonas 53-ojoje Venecijos bienalėje (2009), „M/A\G/M\A. Kūnas ir žodžiai italų ir lietuvių menininkių kūryboje“ Nacionalinėje dailės galerijoje Vilniuje (2017) ir Nacionaliniame grafikos centre Romoje (2018).

Eileen Myles (g. 1949 m. Kembridže, JAV) gyvena Niujorke ir Marfoje, Teksase, kur rašo poeziją, prozą ir su menu susijusius straipsnius. E. Myles praktika rašyti pirmuoju asmeniu tapo tapatybės takumo interneto amžiuje standartu. 2022 m. leidykla „Grove Press“ išleido E. Myles sudarytą literatūros apie nejaukias ir apgailėtinas mūsų gyvenimų akimirkas antologiją „Pathetic Literature“, kurią sekė 2023 m. balandį išleistas poezijos rinkinys „Working Life“. Tarp E. Myles prozos kūrinių – „Chelsea Girls“ (1994), „Cool for You“ (2000), „Inferno (a poet‘s novel)“ (2010) ir „Afterglow“ (2017), tarp poezijos knygų – „Evolution“ (2018) ir „I Must Be Living Twice: New and Selected Poems 1975-2014“, o straipsniai ir esė apie meną surinkti į rinkinį „The Importance of Being Iceland: Travel Essays in Art“ (2009 m.). E. Myles taip pat fotografuoja – šios kūrybinės praktikos vaisiai buvo pristatyti Niujorko galerijoje „Bridget Donahue“ ir „Schoolhouse Gallery“ Provinstaune. E. Myles super-8 juostos formato kelio filmas „The Trip“ yra patalpintas „YouTube“ platformoje.

Justė Kostikovaitė (g. 1980 m. Vilniuje) – nepriklausoma kuratorė, dirbanti ir kaip vietokūros, tvarumo ir bendruomenių įtraukimo projektų iniciatorė. 2021 m. Lietuvos nacionaliniame muziejuje dirbo atidarant parodų erdvę „Istorijų namai“. J. Kostikovaitė itin domisi įvairiais kolektyvinių žinių mainų formatais ir yra inicijavusi keletą menininkų rezidencijų projektų, tarp jų – „AIROOM“ Londone ir Vilniuje, „MaloniojiAIR“ Vilniuje ir Berlyne ir kt. Dirbdama Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje, ji glaudžiai bendradarbiavo su įvairiomis Britanijos meno institucijomis, tokiomis kaip „Delfina Foundation“, „BALTIC“ šiuolaikinio meno centru, „Collective Gallery“ Edinburge, „CCA Derry~Londonderry„ ir „Somerset House Artists Studios“. Jos naujausi kuruoti projektai – Nikitos Kadan paroda „Skin & Shell“ „Lewben Art Foundation“ Vilniuje ir „Roots to Routes“ tarptautinėje parodoje „Manifesta 13“ Marselyje.

Performanso rėmėjai:

Ko-produkcija:

Video by Vytautas Tinteris

 

Nuotr. Andrej Vasilenko